4. Wielka Lekcja Ekologii w plenerze

4. Wielka Lekcja Ekologii w plenerze

Jakie znaczenie dla klimatu mają nasze codzienne wybory? Jaką dietę i styl życia warto wybrać, aby przeciwdziałać zmianom klimatu? Czym jest ślad węglowy i jak obliczyć swój własny? Jakie korzyści daje zastosowanie instalacji OZE (odnawialnych źródeł energii) w budownictwie mieszkaniowym? Czy ogród deszczowy może zrobić każdy? Chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania? Weź udział w 4. Wielkiej Lekcji Ekologii! Wstęp wolny!

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Tegorocznej edycji towarzyszy hasło: „Kraków dla klimatu”. W trakcie plenerowego, rodzinnego wydarzenia, które odbędzie się w niedzielę, 26 września, uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jakie działania na rzecz klimatu, ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza realizują m.in. wydziały Urzędu Miasta Krakowa (Wydział ds. Jakości Powietrza, Wydział Gospodarki Komunalnej) miejskie jednostki (Zarząd Zieleni Miejskiej, Klimat Energia Gospodarka Wodna) i spółki, naukowcy oraz mieszkańcy dla mieszkańców.

Samolot solarny i zeroemisyjny dom

Dzieci, młodzież i dorosłych krakowian zapraszamy w podróż do krainy nauki i zabawy, w której nie ma trudnych pytań. W trakcie prezentacji i eksperymentów, jakie będzie można obserwować w siedmiu zlokalizowanych przy TAURON Arenie Kraków namiotach, uczestnicy lekcji dowiedzą się, jakie możliwości oferuje zielona energia i poznają projekty krakowskich naukowców jak np.: łódź autonomiczna czy samolot solarny. Zobaczą także jak wygląda ekologiczny, zeroemisyjny dom.

Warsztaty „Dźwięki lasu”, gry przyrodniczo-edukacyjne: „Leśne memory” i „Dziennik przyrodnika” oraz „Symbiozowa krzyżówka” to propozycje dla najmłodszych. Będą oni mogli wziąć udział także w grach terenowych: „Z Symbiozą w chowanego” oraz „Dokąd lecą zapylacze?”.

Dodatkową atrakcją dla osób, które odwiedzą tematyczne namioty i zbiorą odpowiednią liczbę pieczątek, będzie możliwość odebrania sadzonek roślin.

Stoiska edukacyjne i ekologiczny park maszyn

Przy TAURON Arenie Kraków (od strony parku Lotników Polskich) pojawi się kilkanaście stanowisk przygotowanych przez UMK, miejskie spółki, służby, uczelnie oraz stowarzyszenia i fundacje ekologiczne. Specjalne stoisko edukacyjne przygotuje również TAURON Polska Energia.

Krakowski Holding Komunalny udostępni urządzenia do wytwarzania energii siłą własnych mięśni. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaprezentuje stanowiska edukacyjne: „Podpalamy pana Bartka – co to jest ciepło, skąd się bierze, i jak należy obchodzić się z ogniem?”; „Jak się miesza woda ciepła z zimną”? oraz „Układamy rurociąg”. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w ciekawej prezentacji zdefiniuje zasady postępowania z odpadami, a wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać informacje na temat funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami w Gminie Miejskiej Kraków. Na stanowisku Wodociągów Miasta Krakowa dzieciaki będą mogły zakręcić kołem fortuny i otrzymać ekobidony na kranowiankę. Muzeum Inżynierii Miejskiej przywiezie urządzenia z Ogrodu Doświadczeń, specjalne stoisko edukacyjne przygotuje również TAURON Polska Energia i Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Na parkingu od strony parku Lotników Polskich stanie ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki i jednostki w codziennej pracy, m.in. zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, odkurzacze miejskie, pojazdy elektryczne, koparka ssąca, beczkowóz z wodą pitną, specjalistyczny samochód do czyszczenia kanalizacji, radiowozy, autobusy z taboru krakowskiego MPK. Co ciekawe, Wielka Lekcja Ekologii będzie zwieńczeniem wielkiej parady zabytkowych i współczesnych autobusów, które ruszą z Nowej Huty, następnie przejadą przez środek płyty Areny Głównej TAURON Areny Kraków, by na końcu zaparkować wzdłuż ul. Dąbskiej.

Porozmawiajmy o innowacyjnych projektach

We foyer TAURON Areny Kraków (wejście nr 3 od strony parku Lotników Polskich) zaprezentowane zostaną różne rozwiązania proklimatyczne. O godz. 13.00 rozpocznie się rozmowa o innowacyjnych projektach, którą poprowadzą profesor Politechniki Krakowskiej w dyscyplinie inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki Agnieszka Generowicz oraz Andrzej Łazęcki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele jednostek miejskich i uczelni, które będą prezentować się w namiotach tematycznych.

O godz. 16:00, w tym samym miejscu, zapraszamy na projekcję filmu „Use Less” („Mniej”) poruszającego temat konsumpcjonizmu żywności i fastfashion, czyli tego wszystkiego, co negatywnie wpływa na klimat. Film jest laureatem kategorii ”Najlepszy dokument” festiwalu BNP Paribas Green Film Festival 2018

Warto spędzić tę wrześniową niedzielę w dobrym klimacie. Spotkanie będzie doskonałą okazją, aby zdobyć praktyczną wiedzę o tym, jak oszczędzać energię, zagospodarować przestrzeń wokół domu, założyć ogród deszczowy czy przygotować bombę nasienną.

 

 


Przez cały dzień goście będą mogli korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, która działa przy TAURON Arenie Kraków. Wśród stanowisk będzie m.in. Kiszman oferujący biożywność, w tym dania z dodatkiem kiszonek z Charsznicy.

Szczegóły wydarzenia na stronach: tauronarenakrakow.pl i klimat.krakow.pl.

Organizatorami wydarzenia są: Arena Kraków SA wraz z Urzędem Miasta Krakowa. Partnerami są: Krakowski Holding Komunalny SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, Wodociągi Miasta Krakowa SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Zarząd Zieleni Miejskiej; Klimat-Energia-Gospodarka Wodna; TAURON Polska Energia SA, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Straż Miejska Miasta Krakowa, Wydział Ruchu Drogowego i Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Fundacja Green Festival, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Meta Sp. z o.o. – Arena Garden.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania.