Drodzy Państwo,
Uczniowie,
Rodzice i Opiekunowie,
Nauczyciele i Wychowawcy,
Dyrektorzy szkół i placówek,
czas pandemii mocno uświadomił nam wszystkim – i czyni to nadal – jak ważna jest postawa każdego z nas, otwarcie na drugiego człowieka i gotowość niesienia pomocy. Im więcej indywidualnych odruchów, społecznych czy instytucjonalnych inicjatyw zmierzających do wzmocnienia psychiki ludzkiej, tym większa szansa na zwycięski efekt.
Wychodząc z tego założenia Miasto Kraków niemal od pierwszych dni, po wprowadzeniu nauki zdalnej inicjuje, wspomaga i współuczestniczy w wielu tego typu projektach. Przez kilkanaście tygodni w krótkich odcinkach staraliśmy się wspierać wszystkich Państwa poprzez przystępną prezentację różnorodnych sposobów i rozwiązań problemów pojawiających się w warunkach pracy zdalnej. Towarzyszące jej za każdym razem filmiki miały na celu podkreślenie znaczenia relaksu i aktywności fizycznej w tym trudnym czasie.
Dzisiejszy odcinek – jest zarazem pożegnalnym. Ustępuje miejsca być może kolejnej, ważnej inicjatywie. Wierzę, że jednym cykl ten pomógł odnaleźć się w niecodziennych warunkach, a dla innych stał się inspiracją do aktywności i realizowania autorskich pomysłów. Dzielmy się nimi, ponieważ odkrycie i wdrażanie sposobów na wzajemne wspieranie się w tym czasie pozwoli nam wszystkim nie tylko zminimalizować negatywne skutki, ale też wyjść z pandemii wzmocnionymi.
Wykorzystajmy ten czas jako wielką lekcję odpowiedzialności za rodzinę, za klasę, za przyjaciół, bliskich i dalszych znajomych, uczmy i utrwalajmy zdrowe nawyki – higieniczne, ale też inne związane z trybem życia takie jak wypoczynek, sen, dbałość o dobry nastrój. Opowiadajmy dzieciom i uczniom jak wypędzać złe myśli – to się przyda na całe późniejsze życie.
Wszyscy wierzymy, że wcześniej czy później ta sytuacja się zakończy, ale też wszyscy powinniśmy mieć ugruntowaną świadomość, że dla teraźniejszości i przyszłości najważniejsze jest jak sobie radzimy z nią dzisiaj i każdego następnego dnia.
Mając na względzie, że pandemia koronawirusa niesie za sobą ciągły, długoterminowy stres, który negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i odporność, przedstawiam Państwu ostatnią propozycję przygotowaną przez Pracowników Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie oraz Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego im. Szarych Szeregów.
- Jak walczyć ze stresem? Ćwiczenia oddechowo-relaksacyjne
- Ćwiczenia zmniejszające napięcie i przeciążenie
Przy tej okazji, serdeczne podziękowania kieruję do Dyrekcji oraz Pracowników zaangażowanych w przygotowanie poszczególnych cyklów projektu, które ukazywały się na stronach Portalu Edukacyjnego od listopada ubiegłego roku, szczególnie:
- Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie,
- Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego im. Szarych Szeregów,
- Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej ”Krakowski Ośrodek Terapii”,
- Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie,
- Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” im. Prof. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie,
- Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 w Krakowie.
Spotkajmy się w kolejnych inicjatywach
Anna Korfel-Jasińska
Zastępca Prezydenta Miasta ds. Edukacji, Sportu i Turystyki