Uroczystości upamiętniającej harcerzy z plutonu „Alicja”

Uroczystości upamiętniającej harcerzy z plutonu „Alicja”

W niedzielę 17 listopada 2024 r. reprezentacja Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego im. Szarych Szeregów wzięła udział w uroczystości upamiętniającej harcerzy z plutonu „Alicja”.  Wydarzenie rozpoczęto uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Józefa przy Rynku Podgórskim w Krakowie, a następnie pod pomnikiem ufundowanym przez kombatantów Stowarzyszenia Szarych Szeregów w 1998 r. odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty. Przebieg wydarzenia miał wysoką rangę, o czym świadczy liczba uczestniczących gości oraz asysta Wojska Polskiego. KSOS od lat pamięta i pielęgnuje historię naszych przodków, którzy walczyli o niepodległość Polski. Cześć i Chwała Bohaterom!

Wydarzenie było zwieńczeniem Roku Pamięci harcerzy z plutonu „Alicja” 1943/1944 – 2023/2024.

Pluton „Alicja”

W marcu 1943 r. w oparciu o podgórski hufiec Szarych Szeregów rozpoczęto tworzenie plutonu „Alicja”. Miał on być jednym z trzech plutonów wchodzących w skład harcerskiej kompanii „Bartek”, utworzonej z inicjatywy komendanta Krakowskiej Chorągwi Szarych Szeregów w porozumieniu z Armią Krajową.

W lipcu 1943 r. pluton został przekazany do dyspozycji Kedywu czyli Kierownictwa Dywersji Okręgu Kraków AK. Pod względem wychowawczym pozostawał pod kontrolą Szarych Szeregów. W tym samym czasie w Warszawie przy Komendzie Głównej AK został utworzony oddział dywersyjny „Agat” – poprzednik słynnego batalionu „Parasol”.

Młodzi konspiratorzy rozpoczęli walkę z niemieckim okupantem – brali udział w zdobywaniu broni, prowadzeniu rozpoznania i wywiadu, uczestniczyli w kolportażu prasy i rozlepianiu ulotek, w akcjach sabotażowych, tj. bojkocie kin, dywersji kolejowej a także likwidowaniu konfidentów.

W październiku 1943 r. gestapo dokonało pierwszych aresztowań i systematycznie, z miesiąca na miesiąc, mimo prób ukrywania się, zatrzymywali kolejnych konspiratorów. Ich nazwiska pojawiały się na niemieckich „afiszach śmierci” budząc przerażenie wśród mieszkańców Podgórza. Aresztowania trwały do maja 1944 r. W przeciągu zaledwie kilku miesięcy zginęło 41 młodych chłopców i dziewcząt w wieku od 17 do 22 lat.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania.