Impreza podsumowująca realizację programu KRAKOWSCY UCZNIOWIE RATUJĄ ŻYCIE

Impreza podsumowująca realizację programu KRAKOWSCY UCZNIOWIE RATUJĄ ŻYCIE

Impreza finałowa programu KRAKOWSCY UCZNIOWIE RATUJĄ ŻYCIE, która odbyła się
8 czerwca na terenie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, zgromadziła przedstawicieli klas 4, 6 i 8 krakowskich szkół podstawowych, które były uczestnikami projektu w roku szkolnym 2023/2024.

Udział w wydarzeniu zawodnicy rozpoczęli od wspólnej rozgrzewki oraz pokonania toru przeszkód, a podczas konkurencji głównej uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnościami praktycznymi z wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W konkurencji RKO zarówno uczniowie klas 4, jak i 6 drogą eliminacji zmagali się w uciskaniu klatki piersiowej na fantomach szkoleniowych przez 1 minutę w każdej sesji, natomiast rywalizacja w RKO dla klas 8 trwała 2 minuty. Dzięki integracji fantomów z aplikacją
oraz wizualizacji wykonywanych przez finalistów czynności, możliwe było precyzyjne wytypowanie najlepszych wyników. Zwycięzcy wywalczyli cenne nagrody zarówno dla swojej szkoły, jak również indywidualne.

I miejsce: Fantom Little Anne QCPR oraz nagroda rzeczowa dla ucznia;

II miejsce: Kamizelka treningowa ACT FAST oraz nagroda rzeczowa dla ucznia;

III miejsce: Fantom do nauki resuscytacji LAERDAL Mini Anne oraz nagroda rzeczowa dla ucznia.

Oprócz zdrowej i emocjonującej rywalizacji, na przedstawicieli szkół, jak również osoby im towarzyszące, czekało moc atrakcji – zjeżdżalnia, mini golf, strzelanie z łuku czy bramka celnościowa. Ponadto przedstawiciele służb ratowniczych i mundurowych – straż pożarna, karetka i policja, chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, a w ogólnodostępnym punkcie konsultacyjnym zainteresowani mogli zaktualizować swoją wiedzą i umiejętności
z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz poznać zasady użytkowania defibratora AED. Nikt z uczestników nie opuścił wydarzenia z pustymi rękoma, ponieważ dla wszystkich były przygotowane upominki oraz dodatkowe nagrody przekazane w drodze losowania.

Warto podkreślić, iż w zmierzającym ku końcowi roku szkolonemu KSOS przeszkolił ok. 24 tysiące krakowskich uczniów szkół podstawowych co jest wyjątkowym osiągnięciem w skali kraju, gdyż Kraków jako jedyne miasto w Polsce systemowo wprowadziło taki program szkoleń do swoich placówek edukacyjnych. Zakłada się, iż ten szlachetny i prospołęczny program będzie kontynuowany w kolejnych latach w grodzie Kraka.

Tags
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania.