Zielona szkoła – Lubogoszcz 2023 – Relacja

Zielona szkoła – Lubogoszcz 2023 – Relacja

Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” to niesamowite miejsce położone w sercu Beskidu Wyspowego, gdzie grupa 47 uczniów i 4 opiekunów z ZSP Nr 5 w Krakowie spędziła 5 wspaniałych dni.
To czysty ekologicznie teren porośnięty bukowym lasem, ze specyficznym klimatem, położony na uboczu, z dala od hałaśliwych ulic i tłumów. Do tego, co dała natura Kierownictwo i wszyscy pracownicy dokładają miłą atmosferę tworząc idealne warunki do wypoczynku. To bardzo dobre miejsce na integrację, mnóstwo przygód, wyzwań, nauki i nowych doświadczeń.
Pobyt tutaj był dla naszych uczniów lekcją samodzielności i odpowiedzialności.  Najrozmaitsze aktywności zajmowały uczestnikom wyjazdu czas od świtu do zmierzchu i wymagały niemałego zaangażowania. Były to między innymi ekscytujące zajęcia w terenie dające często szansę na pokonywanie własnych lęków i słabości: most linowy i tyrolka. Zajęcia poprzedziło szkolenie: „Bezpieczny wypoczynek w górach” prowadzone przez ratowników GOPR rozbudzające ciekawość dzieci. Pytań i dyskusji nie było końca.
Strzałem w dziesiątkę okazał się Quest. Wędrując ścieżkami leśnymi i fragmentami  szlaków poznaliśmy historię Bazy Lubogoszcz i ludzi z nią związanych.
Ci, którzy lubią poleniuchować  mogli przeciągać się leniwie rankiem nabierając w pierś rześkiego powietrza posłuchać rankiem śpiewu ptaków, podziwiać naturę siedząc przy ognisku i korzystać z domków pełnych cudów np.: spotkanie z zielarką czy pszczelarzami, zrobienie ziołowej kuli do kąpieli lub smakowanie różnych miodów.
Poznawaliśmy przyrodę różnymi zmysłami podczas spotkania z Panią Krystyną, pasjonatką o ogromnej wiedzy i miłości do przyrody oraz na wystawie interaktywnej w Gorczańskim Parku Narodowym.
Wspaniałym wspomnieniem będą warsztaty: Kultura i natura Zagórzańskich Dziedzin podczas których poznaliśmy proces powstawania tradycyjnych serów zagórzańskich oraz niesamowita gościnność Pani Danuty. Poznanie kultury zagórzańskiej przeniosło się również na parkiet. Były przyśpiewki, tańce z przytupem i zabawy regionalne, które pokazała nam Pani Dorota, młoda osoba mająca wspaniałe podejście do dzieci.
Warsztaty malarstwa zagórzańskiego poprzedzone były rozmową o warsztacie artystycznym.
Te zajęcia dzięki Pani prowadzącej, ciepłej  o cudownym cichym głosie, zarażającej swoją pasją miały moc terapeutyczną.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej.
Oczywiście nie zabrakło czasu na gry i zabawy integracyjne, a telefony były nam zbędne!
Sercem Bazy Lubogoszcz jest pani Kierownik zawsze służąca pomocą oraz kuchnia z oddanymi ludźmi o ogromnym sercu tworzącymi niezapomniane i niezwykłe smaki.
Ośrodek zaoferował uczniom bogatą ofertę zajęć rozwijających sprawność fizyczną i intelektualną i  warsztatów promujących zdrowe życie.
Po pięciu dniach wróciliśmy z nową energią, plecakami pełnymi wrażeń i uśmiechem na twarzy.  zajęciach rekreacyjno-sportowych, uczestnicząc jednocześnie w bogatej ofercie zajęć rozwijających sprawność fizyczną i intelektualną. Organizujemy różnego rodzaju warsztaty promujące zdrowe życie, jak również prowadzimy zajęcia integracyjne, warsztaty efektywnego uczenia się, a także zajęcia profilaktyczne.
To cudowne miejsce, które przenosi w czasie. Nuda tutaj nie grozi. Jest doskonałym miejscem wypoczynku.

Dziękujemy

Jadwiga Rojewska wraz z koleżankami i uczniami

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania.